patentli ürün

Kullanım örnekleri

patentli ürün
patent article
icon arrow

patent

Phonetic: "/ˈpeɪtənt/"

Part Of Speech: noun


Definition: A declaration issued by a government agency declaring someone the inventor of a new invention and having the privilege of stopping others from making, using or selling the claimed invention; a letter patent.


Definition: A specific grant of ownership of a piece of property; a land patent.


Definition: License; formal permission.


Definition: Patent leather: a varnished, high-gloss leather typically used for shoes and accessories.

icon arrow

patent

Phonetic: "/ˈpeɪtənt/"

Part Of Speech: verb


Definition: To successfully register an invention with a government agency; to secure a letter patent.

icon arrow

article

Phonetic: "/ˈɑːtɪkəl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A piece of nonfictional writing such as a story, report, opinion piece, or entry in a newspaper, magazine, journal, dictionary, encyclopedia, etc.


Definition: An object, a member of a group or class.

Example: a sales article


Definition: (grammar) A part of speech that indicates, specifies and limits a noun (a, an, or the in English). In some languages the article may appear as an ending (e.g. definite article in Swedish) or there may be none (e.g. Russian, Pashto).


Definition: A section of a legal document, bylaws, etc. or, in the plural, the entire document seen as a collection of these.

Example: The Articles of War are a set of regulations [...] to govern the conduct of [...] military [...] forces


Definition: A genuine article.


Definition: A part or segment of something joined to other parts, or, in combination, forming a structured set.

Example: Each of the chelicerae is composed of two articles, forming a powerful pincer.


Definition: A person; an individual.

Example: a shrewd article


Definition: A wench.

Example: She's a prime article (whip slang), she's a devilish good piece, a hell of a goer.


Definition: Subject matter; concern.


Definition: A distinct part.


Definition: A precise point in time; a moment.

icon arrow

article

Phonetic: "/ˈɑːtɪkəl/"

Part Of Speech: verb


Definition: To bind by articles of apprenticeship.

Example: to article an apprentice to a mechanic


Definition: To accuse or charge by an exhibition of articles or accusations.


Definition: To formulate in articles; to set forth in distinct particulars.

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!

Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!