kurmay albay

Kullanım örnekleri

kurmay albay
staff colonel
icon arrow

staff

Phonetic: "/ˈstæf/"

Part Of Speech: noun


Definition: (plural staffs or staves) A long, straight, thick wooden rod or stick, especially one used to assist in walking.


Definition: (plural staves) A series of horizontal lines on which musical notes are written; a stave.


Definition: (plural staff or staffs) The employees of a business.

Example: The company employed 10 new members of staff this month.


Definition: A mixture of plaster and fibre used as a temporary exterior wall covering.W


Definition: A pole, stick, or wand borne as an ensign of authority; a badge of office.

Example: a constable's staff


Definition: A pole upon which a flag is supported and displayed.


Definition: The rung of a ladder.


Definition: A series of verses so disposed that, when it is concluded, the same order begins again; a stanza; a stave.


Definition: An arbor, as of a wheel or a pinion of a watch.


Definition: The grooved director for the gorget, or knife, used in cutting for stone in the bladder.


Definition: An establishment of officers in various departments attached to an army, to a section of an army, or to the commander of an army. The general's staff consists of those officers about his person who are employed in carrying his commands into execution.

icon arrow

staff

Phonetic: "/ˈstæf/"

Part Of Speech: verb


Definition: To supply (a business, volunteer organization, etc.) with employees or staff members.

icon arrow

colonel

Phonetic: "/ˈkɜːnəl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A commissioned officer in an armed military organization, typically the highest rank before flag officer ranks (generals). It is generally found in armies, air forces or naval infantry (marines).

icon arrow

colonel

Phonetic: "/ˈkɜːnəl/"

Part Of Speech: verb


Definition: To act as or like a colonel.

Türkçe-İngilizce dosya Çevirmeni

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.