situación adversa

Kullanım örnekleri

situación adversa
adverse condition
icon arrow

adverse

Phonetic: "/ədˈvɜ(ɹ)s/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Unfavorable; antagonistic in purpose or effect; hostile; actively opposing one's interests or wishes; contrary to one's welfare; acting against; working in an opposing direction.

Example: adverse criticism


Definition: Opposed; contrary; opposing one's interests or desire.

Example: adverse circumstances


Definition: Opposite; confronting.

Example: the adverse page

icon arrow

condition

Phonetic: "/kənˈdɪʃən/"

Part Of Speech: noun


Definition: A logical clause or phrase that a conditional statement uses. The phrase can either be true or false.


Definition: A requirement or requisite.

Example: Environmental protection is a condition for sustainability.   What other planets might have the right conditions for life?   The union had a dispute over sick time and other conditions of employment.


Definition: A clause in a contract or agreement indicating that a certain contingency may modify the principal obligation in some way.


Definition: The health status of a medical patient.

Example: My aunt couldn't walk up the stairs in her condition.


Definition: The state or quality.

Example: National reports on the condition of public education are dismal.   The condition of man can be classified as civilized or uncivilized.


Definition: A particular state of being.

Example: Hypnosis is a peculiar condition of the nervous system.   Steps were taken to ameliorate the condition of slavery.   Security is defined as the condition of not being threatened.   Aging is a condition over which we are powerless.


Definition: The situation of a person or persons, particularly their social and/or economic class, rank.

Example: A man of his condition has no place to make request.

icon arrow

condition

Phonetic: "/kənˈdɪʃən/"

Part Of Speech: verb


Definition: To subject to the process of acclimation.

Example: I became conditioned to the absence of seasons in San Diego.


Definition: To subject to different conditions, especially as an exercise.

Example: They were conditioning their shins in their karate class.


Definition: To place conditions or limitations upon.


Definition: To shape the behaviour of someone to do something.


Definition: To treat (the hair) with hair conditioner.


Definition: To contract; to stipulate; to agree.


Definition: To test or assay, as silk (to ascertain the proportion of moisture it contains).


Definition: (colleges) To put under conditions; to require to pass a new examination or to make up a specified study, as a condition of remaining in one's class or in college.

Example: to condition a student who has failed in some branch of study


Definition: To impose upon an object those relations or conditions without which knowledge and thought are alleged to be impossible.

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.