ana kubbe

Kullanım örnekleri

ana kubbe
principal dome
icon arrow

principal

Phonetic: "/ˈpɹɪnsəpəl/"

Part Of Speech: noun


Definition: The money originally invested or loaned, on which basis interest and returns are calculated.

Example: A portion of your mortgage payment goes to reduce the principal, and the rest covers interest.


Definition: The chief administrator of a school.


Definition: The chief executive and chief academic officer of a university or college.


Definition: A legal person that authorizes another (the agent) to act on their behalf; or on whose behalf an agent or gestor in a negotiorum gestio acts.

Example: My principal sells metal shims.


Definition: The primary participant in a crime.


Definition: A partner or owner of a business.


Definition: A diapason, a type of organ stop on a pipe organ.


Definition: The construction that gives shape and strength to a roof, generally a truss of timber or iron; or, loosely, the most important member of a piece of framing.


Definition: The first two long feathers of a hawk's wing.


Definition: One of the turrets or pinnacles of waxwork and tapers with which the posts and centre of a funeral hearse were formerly crowned.


Definition: An essential point or rule; a principle.


Definition: A dancer at the highest rank within a professional dance company, particularly a ballet company.


Definition: A security principal.

icon arrow

principal

Phonetic: "/ˈpɹɪnsəpəl/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Primary; most important; first level in importance.

Example: Smith is the principal architect of this design.


Definition: (Latinism) Of or relating to a prince; princely.

icon arrow

dome

Phonetic: "/dəʊm/"

Part Of Speech: noun


Definition: A structural element resembling the hollow upper half of a sphere; a cupola


Definition: Anything shaped like an upset bowl, often used as a cover

Example: a cake dome


Definition: Head (uppermost part of one's body)


Definition: Head, oral sex


Definition: A building; a house; an edifice


Definition: Any erection resembling the dome or cupola of a building, such as the upper part of a furnace, the vertical steam chamber on the top of a boiler, etc.


Definition: A prism formed by planes parallel to a lateral axis which meet above in a horizontal edge, like the roof of a house; also, one of the planes of such a form

icon arrow

dome

Phonetic: "/dəʊm/"

Part Of Speech: verb


Definition: To give a domed shape to.


Definition: To perform fellatio on.

En İyi Tur-Eng Çevirmen

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!