seksapel

Kullanım örnekleri

seksapel
sex appeal
icon arrow

sex

Phonetic: "/sɛks/"

Part Of Speech: noun


Definition: A category into which sexually-reproducing organisms are divided on the basis of their reproductive roles in their species.

Example: The effect of the medication is dependent upon age, sex, and other factors.


Definition: Another category, especially of humans and especially based on sexuality or gender roles.


Definition: The members of such a category, taken collectively.


Definition: The distinction and relation between these categories, especially in humans; gender.


Definition: (with "the") Women; the human female sex and those who belong to it.


Definition: Sexual activity, usually sexual intercourse unless preceded by a modifier.


Definition: Genitalia: a penis or vagina.

icon arrow

sex

Phonetic: "/sɛks/"

Part Of Speech: verb


Definition: To determine the sex of an animal.


Definition: To have sex with.

icon arrow

appeal

Phonetic: "/əˈpiːl/"

Part Of Speech: noun


Definition: An application for the removal of a cause or suit from an inferior to a superior judge or court for re-examination or review.


Definition: The mode of proceeding by which such removal is effected.


Definition: The right of appeal.


Definition: An accusation; a process which formerly might be instituted by one private person against another for some heinous crime demanding punishment for the particular injury suffered, rather than for the offense against the public.


Definition: An accusation of a felon at common law by one of his accomplices, which accomplice was then called an approver.


Definition: A summons to answer to a charge.


Definition: A call to a person or an authority for help, proof or a decision; entreaty.

Example: He made an appeal for volunteers to help at the festival.


Definition: Resort to physical means; recourse.


Definition: Power to attract or interest.


Definition: A call to or use of a principle or quality for purposes of persuasion.

icon arrow

appeal

Phonetic: "/əˈpiːl/"

Part Of Speech: verb


Definition: To call upon another to decide a question controverted, to corroborate a statement, to vindicate one's rights, etc.


Definition: To call on (someone) for aid

Example: I appeal to all of you to help the orphans.


Definition: (informal elsewhere) To apply for the removal of a cause from an inferior to a superior judge or court for the purpose of reexamination or for decision.


Definition: To be attractive.

Example: That idea appeals to me.


Definition: To ask an umpire for a decision on whether a batsman is out or not, usually by saying "How's that" or "Howzat".


Definition: To accuse (someone of something).


Definition: To summon; to challenge.


Definition: To invoke (used with to).

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.