ingreso

Kullanım örnekleri

ingreso
entry
icon arrow

entry

Phonetic: "/ˈɛntɹi/"

Part Of Speech: noun


Definition: The act of entering.


Definition: Permission to enter.

Example: Children are allowed entry only if accompanied by an adult.


Definition: A doorway that provides a means of entering a building.


Definition: The act of taking possession.


Definition: The start of an insurance contract.


Definition: A passageway between terraced houses that provides a means of entering a back garden or yard.


Definition: A small room immediately inside the front door of a house or other building, often having an access to a stairway and leading on to other rooms


Definition: A small group formed within a church, especially Episcopal, for simple dinner and fellowship, and to help facilitate new friendships


Definition: An item in a list, such as an article in a dictionary or encyclopedia.


Definition: A record made in a log, diary or anything similarly organized; a datum in a database.

Example: What does the entry for 2 August 2005 say?


Definition: A term at any position in a matrix.

Example: The entry in the second row and first column of this matrix is 6.


Definition: The exhibition or depositing of a ship's papers at the customhouse, to procure licence to land goods; or the giving an account of a ship's cargo to the officer of the customs, and obtaining his permission to land the goods.


Definition: The point when a musician starts to play or sing; entrance.

En İyi Tur-Eng Çevirmen

Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.