batería agotada

Kullanım örnekleri

batería agotada
battery rundown
icon arrow

battery

Phonetic: "/ˈbætəɹi/"

Part Of Speech: noun


Definition: A device used to power electric devices, consisting of a set of electrically connected electrochemical or, archaically, electrostatic cells. A single such cell when used by itself.


Definition: The infliction of unlawful physical violence on a person, legally distinguished from assault, which includes the threat of impending violence.


Definition: A coordinated group of artillery weapons.


Definition: An elevated platform on which cannon could be placed.


Definition: An array of similar things.

Example: Schoolchildren take a battery of standard tests to measure their progress.


Definition: A set of small cages where hens are kept for the purpose of farming their eggs.


Definition: The catcher and the pitcher together


Definition: Two or more major pieces on the same rank, file, or diagonal


Definition: A marching percussion ensemble; a drumline.


Definition: The state of a firearm when it is possible to be fired.


Definition: Apparatus for preparing or serving meals.

icon arrow

rundown

Part Of Speech: adjective


Definition: (of a person) Tired and exhausted.


Definition: (of a place) Decrepit.


Definition: (of a clockwork mechanism) Having the spring unwound.

icon arrow

rundown

Part Of Speech: noun


Definition: (chiefly with definite article "the") A rough outline of a topic or situation.

Example: Could you give me the rundown on the new rules?


Definition: A defensive play in which the runner is caught between two fielders, who steadily converge to tag the runner out.

Example: Smith is caught in a rundown, but Jones will come around to score.


Definition: A Caribbean stew of meat or fish (typically mackerel) with reduced coconut milk, yam, tomato, onion and seasonings.


Definition: A reduction, e.g. of an activity, or in the size of something, such as a fleet.

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.